Krochmal

Nasze mamy, babcie i prababcie często krochmaliły pościel, bieliznę, chusteczki czy koszule. Ten zabieg zapobiega gnieceniu się tkanin, a kołnierzyki i mankiety ładnie się układają.

Obecnie rzadziej się korzysta z tego specyfiku, ja muszę przyznać się bez bicia, że do tej pory tylko pościel krochmaliłam przed oddaniem do magla. W dodatku korzystałam z gotowego specyfiku zakupionego w sklepie, bo nie za bardzo wiedziałam jak się do tego zabrać. Jednak ostatnio coś mnie tknęło, więc uderzyłam do mojego pierwszego źródła informacji w takich sprawach – mama. Poniżej jej przepisJ

Składniki:

1 łyżka skrobii ziemniaczanej

4 szklanki wody

  1. zagotować 3 i ¾ szklanki wody w garnku
  2. w tym czasie łyżkę skrobii ziemniaczanej rozpuścić w ¼ szklanki zimnej wody (uwaga woda musi być zimna, nie letnia żeby mąka dobrze się rozprowadziła)
  3. następnie gotowy roztwór wlewamy powoli do wrzątku cały czas mieszając, żeby nam się grudki nie porobiły (tak samo robimy kisiel)   i zmniejszamy ogień
  4. gotujemy jeszcze chwilkę i zdejmujemy z ognia, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się skrobii

Pomysł: Do tak przygotowanego krochmalu możemy dodać kilka kropel olejku zapachowego. Krochmal można przelać do butelki ze spryskiwaczem, żeby łatwiej nanosić miksturę na ubrania tuż przed pracowaniem

Ciekawostka*

Czym się różni skrobia ziemniaczana od mąki ziemniaczanej?

Zdziwieni? Ja szczerze mówiąc też, bo nie sądziłam, że istnieje różnica. Dla mnie do tej pory to były tylko synonimy jak  pyry, ziemniaki czy kartofle. Nic bardziej mylnego! Między tymi dwoma produktami jest ogromna różnica!

Przede wszystkim skrobia jest proszkiem uzyskiwanym bezpośrednio z surowych ziemniaków, a mąkę uzyskuje się z gotowanych ziemniaków. Mąka ziemniaczana jest cięższa, a skrobia nie dość, że jest lżejsza to różni się również konsystencją i wyglądem. Skrobia jest śnieżnobiała, a mąka lekko żółtawa.

Odsyłam do bloga, w którym znajdziecie nie tylko przepis jak wykonać własną skrobię i mąkę, ale i różnica pomiędzy tymi dwoma składnikami jest lepiej wytłumaczona.

One thought on “Krochmal

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s